Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Честит Ден на Албанската азбука

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, денеска учествуваше и се обрати на настан посветен на 114-годишнината од стандардизацијата на албанската азбука. Премиерот Ковачевски истакна дека почитувањето и уважувањето на различните култури, традиција и јазици е европски, цивилизиран и напреден начин на функционирање на општествата кои ги препознаваат вистинските вредности каков што пример е нашето општество. […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски: Честит 22 Ноември, Денот на албанската азбука

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука, упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија. Почитувани сограѓани Албанци, Нека е честит 22 Ноември, Денот на албанската азбука. На овој празник се потсетуваме на еден од најважните моменти од развојот на албанскиот јазик и […]

Вести Македонија Ударни вести

Денот на Албанската азбука е неработен ден за граѓаните припадници на албанската заедница

  Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на РМ (,,Службен весник на РМ,, бр.21/98 и 18/07), 22 ноември 2021 година (понеделник), Денот на Албанската азбука, е неработен ден за граѓаните припадници на албанската заедница во Република Северна Македонија. Министерството за труд и социјална политика на граѓаните припадници на […]