Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Обвинение за промовирање насилство врз жени преку компјутерски систем

  Основното јавно обвинителство Скопје пред надлежниот суд поднесе Обвинителен предлог против две лица за кривично дело – Ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од член 394-г став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Двајцата обвинети преку компјутерски систем, ширеле расистичка и ксенофобична репрезентација на идеја која промовира […]

Вести Македонија Ударни вести

Oбвинение за повеќе кривични дела против сопственикот на „Доказ-М“

  Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, денеска поднесе Обвинителен предлог против едно лице, кое се товари дека преку веб портал во негова сопственост, како средство за извршување, сторил повеќе кривични дела: две кривични дела – Ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од чл.394-г. ст.1 од КЗ, едно кривично дело […]

Вести Македонија Ударни вести

Обвинение за возачот од Велес кој на пешачки усмрти 11-годишно девојче

  По спроведена истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен акт против 30-годишен велешанец, за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот според член 300 став 2 во врска со член 297 став 1, како и за Неукажување помош на лице пвредено во сообраќајна незгода […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение за охриѓанецот кој го претепа Пендиков

  Основното јавно обвинителство Охрид, поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка телесна повреда според член 131 став 1 во врска со став 2 и во врска со член 22 од Кривичниот законик. Обвинетиот, заедно со уште едно до овој момент непознато лице, од омраза поради националната и етничката припадност, тешко […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение против Жан Митрев за измама на пациенти

  По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе – Обвинителен акт против едно физичко лице и Обвинителен предлог против правно лице кои се товарат за продолжено кривично дело – Измама од член 247 од Кривичниот законик. Во текот на постапката првично оформена по допрен […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение за насилство сторено од омраза кон лице од ЛГБТ заедницата

  Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, поднесе Обвинителен предлог против 33 годишен скопјанец, кој се товари за кривично дело – Насилство согласно член 386 став 5 во врска со став 3 и став 1 од Кривичниот законик. На 29.06.2019 година, обвинетиот во група со повеќе други засега неидентификувани лица, извршиле малтретирање, грубо […]

Вести Македонија Ударни вести

Финансиска полиција со пријава против лице со лажни сертификати за ISO Стандарди

  Управата за финансиска полиција до Основно јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против едно лице, во својство на ко-сопственик и управител на Друштво за техничка контрола и сертификација Еуро Церт ДОО увоз – извоз Скопје, во ликвидација, поради постоење на основано сомнение за сторени кривични дела Фалсификување исправа по член 378 став 1 и […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Клиника „Жан Митрев“: Процентот на преживеани пациенти со Ковид-19 кај нас е поголем од националниот просек

  Стапката на успех во третманот на пациентите со Ковид-19 во Жан Митрев клиника изнесува 74,6%. Според деталните болнички извештаи во Жан Митрев клиника биле хоспитализирани вкупно 1738 третирани пациенти, од кои 1296 преживеале. Во вкупниот број пациенти хоспитализирани во клиниката спаѓаат и пациенти дојдени од други здравствени установи. Оваа стапка на успех во лекувањето […]

Вести Македонија Ударни вести

Поднесено обвинение за убиството на Денис Тот

  По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против три лица за кривично дело – Убиство од член 123 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Обвинетите, на 7 април, пред ноќен клуб во Градскиот парк во Скопје, заеднички го лишиле од живот оштетениот Денис Тот. По […]

Вести Македонија Ударни вести

Обвинение за поттикнување убиство на три лица во Куманово

  Основното јавно обвинителство Куманово поднесе Обвинителен акт против 57 – годишен кумановец за сторено кривично дело Убиство од член 123 став 3 во врска со став 2 точка 4 во врска со член 23 став 2 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари дека  со умисла поттикнувал двајца оштетени да лишат од живот три лица. […]