Вести Македонија

Спасени две полски туристки паднати во пресек од карпа над провлија кај „Трескавец“

  Вчера, успешно се реализираше акција на спасување на две туристки од Полска кај макастиркиот комплекс „Трескавец“, паднати во пресек од карпа над провлија, координирани преку дежурните оперативци во Центарот за управување со кризи на Единствениот телефонски број за итни повици на ЦУК – 112, во содејство со Дежурниот оперативниот центар (ДОЦ) на ЦУК и […]

Вести Македонија Ударни вести

По 18 часа, пронајден е уште еден од исчезнатите македонци на Халкидики

  Тројца Македонци вчера на Халкидики, славејќи роденден влегле во морето, но биле понесени од морските струи. Веднаш била алармирана крајбрежната стража и почна потрагата по нив. Едното момче на возраст од 25 години по два часа беше пронајдено вчера, а денеска по 18 часа во вода, е спасено и второто 30-годишно лице. Од Министерството за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

„Тигрите“ спасија изнемоштено лице од Галичник (ВИДЕО)

  По упатен повик до Центарот за управување со кризи беше побарана помош од Министерството за внатрешни работи за евакуација на болно изнемоштено лице, жител на село Галичник, општина Маврово-Ростуше. Од страна на Специјалната антитерористичка единица „Тигар“, во содејство со Хеликоптерската единица на МВР, веднаш беше одговорено на поставената задача и за кусо време се завршија […]

Вести Македонија Ударни вести

Полициски службеници спасија 9 лица кои се изгубиле на Попова Шапка

  Во текот на вчерашниот ден, двајца тетовци  на возраст од 15 и 19 години, во СВР Тетово пријавиле дека поради неповолните временски услови и густата магла на Попова Шапка, во близина на новиот ГЕ ски-лифт, каде се искачиле да скијаат, се изгубиле и потоа не знаеле каде точно се наоѓаат. Полициски службеници од Полициското […]

Вести Македонија Ударни вести

Полициски службеници извлекле тетовец затрупан со возилото во снежните наноси на Галичица

  На 28.12.2021 во 20.30 часот полициски службеници од СВР Битола преку 192 добиле повик за помош од страна на  П.Х.(57) од Тетово. Според пријавеното,  поради големи снежни наноси на планината Галичица, П.Х. заглавил со патничко возило „џип“, со албански национални ознаки, на регионалниот пат Отешево – Свети Наум, на кој има активна забрана за […]