Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски официјално ќе му го достави на Џафери, Предлог-составот на новата влада

  Денеска, во 12:00 часот, во Стар кабинет во Собранието, мандаторот за состав на новата влада на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, официјално ќе му ги достави на претседателот на Собранието, Талат Џафери, Предлог-составот и Предлог-програмата за работа на новата влада. За вицепремиер за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси, предложена […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мандатарот Ковачевски ги соопшти новите министри од СДСМ

  Претседателот на СДСМ и мандатар Димитар Ковачевски ги соопшти имињата за составот на Владиниот кабинет од редовите на СДСМ, по завршувањето на седницата на Централниот одбор  на партијата. Славица Грковска е предложена на позицијата вицепремиер за борба против корупцијата, Никола Тупанчевски ќе биде новиот министер за правда, додека Бојан Маричиќ, ќе биде вицепремиер за […]