Алтернатива Настани Ударни вести

Министерство за култура: 1,8 милиони денари за Вевчанскиот карневал 2024

  Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска беше во работна посета на Општина Вевчани, каде што со градоначалникот Спасе Кочовски потпишаа договор за финансирање на традиционалната манифестација „Вевчански карневал 2024“, еден од најстарите европски и први карневали во државава, зачленет во Светската карневалска федерација. Костадиновска-Стојчевска во изјавата за медиумите нагласи дека оваа година, со 1,8 милиони […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Дваесет икони од нашето културно наследство се вратени во државата

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски присуствуваше на настан по повод враќање на незаконски изнесени икони од РС Македонија.      “Денеска сите ние сведочиме на еден историски чин, за прв пат во нашата држава, успешно заврши реституција на културно наследство. 20 наши икони репрезент на она што се творело на крајот од 18-ти и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Министерството за култура ја презема реконструкцијата на Универзална сала

  Владата на вечерашната седница ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за култура за пренесување на правото на реконструкција, доградба и надградба на објектот Универзална сала во Скопје, со што ова право се пренесува од Град Скопје, на Министерството за култура. Владата го задолжи Министерството за култура, по приемот на целокупната документација од Градот […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Демант на МК: Лага е дека се затвора Библиотеката „Кочо Рацин“ во Тетово

  Министерството за култура категорично ги демантира информациите пренесени во дел од медиумите дека министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска ја затворила Библиотеката „Кочо Рацин“ во Тетово за да го даде просторот под закуп.  Ваквите неточни информации се манипулација со јавноста и искривување на вистината. Министерството за култура и самата министерка во повеќе наврати информираa дека […]

Алтернатива Настани

За статусот на Охридскиот регион, фокусот да биде во реализација на обврските

  Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска за време на нејзината посета во Ријад, вчера оствари средба со Шефот на Одделот за Европа и Северна Америка во Центарот за Светско наследство на УНЕСКО, Берта де Санкристобал. Од македонската делегација на работниот состанок учествуваа и министерката за животна средина и просторно планирање, Каја Шукова и директорот на […]

Вести Македонија

Во Брисел ќе се претстават активностите за титулата Скопје Европска престолнина на културата 2028

  Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, оствари работна средба со дел од тимот Скопје2028 во врска со кандидатурата на Град Скопје за Европска престолнина на културата 2028, на која присуствуваше и Министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска. На средбата се истакна дека Градот Скопје во Брисел ќе ги претстави планираните активности и културна програма кои се […]

Вести Македонија Ударни вести

Закон за употреба на македонскиот јазик – заштитата на нашата посебност и идентитет

  Собраниската Комисија за култура денеска го разгледа Предлог-законот за употребата на македонски јазик во прво читање и едногласно одлучи дека е прифатлив и треба да се даде на понатамошно читање. Министерството за култура со Советот за македонски јазик, пристапија кон изготвување нов закон за употреба на македонскиот јазик имајќи предвид дека, и покрај тоа […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Објавен е повикот за „Медитерански град на културатаи дијалогот“ за 2025 година

  Министерството за култура информира дека е распишан повикот за одредување  „Медитерански град на културата и дијалогот“ за 2025 година, во рамките на Унијата за Медитеранот. Конкурсот, кој беше објавен на 25 април 2023 година и ќе трае до 23 јули 2023 година, е достапен на следниов линк. На 24 ноември 2022 година во Барселона, Шпанија, на Состанокот […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Се откажува 22. издание на “OFFest“

  Доделените милион денари за ОФФест на Годишниот конкурс за проекти од национален интерес во културата, скратени за половина од минатогодишната сума, не овозможуваат ни најминимални финансиски услови за одржување на ОФФест (предвиден од 7 до 10 јуни), како (повеќедневен) фестивал. За жал, по 21-годишна убава фестивалска традиција, не ни останува друг избор, се вели […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Изградбата на Универзална сала ја презема Министерство за култура

  Денес на заедничка средба во градот Скопје помеѓу градоначалничката Данела Арсовска, министерот за локална самоуправа г-дин Ристо Пенов и министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска, донесен е заеднички заклучок дека изградбата на Универзалната Сала во Скопје е од исклучителен интерес за скопјани, но и за цела Македонија. Договорено е во следните денови се изнајде […]