Вести Македонија Ударни вести

Одбележување 12 години од смртта на претседателот Киро Глигоров

  По повод одбележување на 12-годишнината од смртта на првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, делегација на Собранието на Република Северна Македонија, во состав од Дарко Каевски и Бети Стаменковска – Трајкоска, на 1 јануари 2024 година (понеделник), во 11 часот, ќе положи свежо цвеќе на вечното почивалиште на Градските гробишта Бутел во Скопје.

Вести Македонија

Положено свежо цвеќе пред споменикот на Васил Стојанов-Аџиларски

  По повод одбележувањето на денот на македонската револуционерна борба 23-ти Октомври  денеска беше положено свежо цвеќе пред споменикот на војводата Васил Стојанов-Аџаларски, во населено место Миладиновци. Свежо цвеќе пред споменикот на Аџиларски положи делегација од општина Илинден предводена од градоначалникот Александар Георгиевски, претставници на општинските јавни установи, сојузот на борци, Здружението на пензионери од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски положи цвеќе пред Споменикот на жртвите од скопскиот земјотрес

  Претседателот Стево Пендаровски денеска, по повод 60-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, положи цвеќе пред Споменикот на жртвите од земјотресот, на Градските гробишта Бутел во Скопје.     Почит кон загинатите во земјотресот оддадоа и делегации од Собранието и Владата на Република Северна Македонија и од Градот Скопје, амбасадори и делегации од дипломатско-конзуларните претставништва […]

Вести Македонија Ударни вести

Владина делегација положи цвеќе на Споменикот на жртвите од земјотресот

  Делегација на Владата предводена од заменик-претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, во придружба на министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и заменик-министерот за образование Агим Нухиу, денеска, по повод шеесетгодишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје во 1963 година, положи свежо цвеќе на Споменикот на жртвите од земјотресот на гробиштата Бутел. Годинава се одбележуваат […]

Вести Македонија Ударни вести

Положување цвеќе на гробот на Гоце Делчев

  По повод 120 години од смртта на Гоце Делчев, собраниска делегација предводена од потпретседателот Горан Мисовски, во состав од Даниела Николова, Велика Серафимова Стојковска и Мерита Колчи-Коџаџику, утре, на 4 мај, во 9:15 часот во црквата „Свети Спас“, на гробот на Гоце Делчев, ќе положи венец свежо цвеќе.

Вести Македонија Ударни вести

22 години од загинувањето на хероите кај Вејце

  Денеска по повод годишнината од херојското загинување на осумината припадници на македонските бебедносни сили кај селото Вејце, тетовско, на 28.04.2001, делегација од Министерството за внатрешни работи предводена од директорот на Бирото за јавна безбедност, м-р Сашо Тасевски, заедно со началникот на ОСПО Митко Даневски и помошникот началник на СВР Тетово Ивица Михајлоски, во име […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Чествување на Илинден: Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред Споменикот на паднатите борци од НОБ

  По повод чествувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, претседателот Стево Пендаровски положи цвеќе пред Споменикот на паднатите борци од НОБ во Алејата на великаните на градските гробишта во Бутел.     Претходно претседателот Пендаровски оддаде почит и се поклони на гробот на првиот претседател Киро Глигоров, на гробот на генерал Михајло […]

Вести Македонија Ударни вести

Положување свежо цвеќе по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители „Св.Кирил и Методиј”

  Делегација на Собранието, предводена од потпретседателот Горан Мисовски, во состав Даниела Маркоска и Зоран Коцевски, по повод одбележување на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители „Св.Кирил и Методиј”, денеска во 12:00 часот, ќе положи венец свежо цвеќе пред споменикот на „Св.Кирил и Методиј” на платото на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј”- Скопје.

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Претседателот Пендаровски положи цвеќе по повод 119-годишнината од смртта на Гоце Делчев

  Претседателот Стево Пендаровски денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, по повод 119-годишнината од неговата смрт.     “Гоце Делчев својот живот го подари на највисоката кауза за национална и социјална слобода и со право претставува стожер врз кој ја градиме македонската државност и самобитност. Слава му!”- изјави претседателот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерите Ковачевски и Петков положија цвеќе на спомениците „Св. Кирил и Методиј“ и на „Св. Климент и Св. Наум Охридски“

  Премиерот на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, заедно со премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков положија цвеќе на спомениците на „Св. Кирил и Методиј” и на „Св. Климент и Св. Наум Охридски” во центарот на Скопје.     Двајцата премиери заеднички оддадоа почит на делата на сесловенските просветители Светите браќа Кирил и Методиј и на Св. […]