Алтернатива Настани

Саем на мебел во „Борис Трајковски“ во Скопје

  Саемот на мебел годинава ќе се одржи од 29 март до 2 април во комплексот „Борис Трајковски“ во Скопје, од 10 до 20 часот. На Саемот ќе се претстават над 40 домашни и меѓународни брендови со богата понуда на мебел за дневни, спални и детски соби, трпезарии, кујни, купатила, но и на декоративни подлоги […]

Вести Здравје Магазин Македонија

Ги запознаваме ретките болести – Хирајама болест

  28 дена во февруари со 28 ретки дијагнози     Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, петта по ред, ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести. Да ги […]

Вести Здравје Магазин Македонија Ударни вести

Ги запознаваме ретките болести – Крабова болест

  28 дена во февруари со 28 ретки дијагнози     Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, петта по ред, ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести. Да ги […]

Вести Македонија Ударни вести

Просечната нето-плата достигна 34.364 денари

  Според најновите податоци на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2022 година, изнесува 34 364 денари. Тоа е зголемување за 4 421 денари или 14.8% од истиот месец во 2021 година, кога изнесувала, 29 943 денари. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена […]

Вести Здравје Магазин Македонија Ударни вести

Ги запознаваме ретките болести – Амилоидоза

  28 дена во февруари со 28 ретки дијагнози     Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, петта по ред, ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести. Да ги […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Новинарски протест: Солидарно до поголеми права за медиумските работници

  Навредата кон новинарите е потценување на граѓаните“, „Работиме за граѓаните, не за политичарите“, „Ако ја ограничите нашата слобода, ја загрозувате вашата“, „Без локални медиуми вистината не е целосна“, се дел од пораките кои денеска новинарите и снимателите ги испратија од пред Владата и Собранието.     На денот кога се одбележуваат 77 години од […]

Вести Здравје Магазин Македонија Ударни вести

Ги запознаваме ретките болести – Псевдоахондроплазија

  28 дена во февруари со 28 ретки дијагнози     Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, петта по ред, ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести. Да ги […]

Алтернатива Настани Спорт

Започнува пријавувањето за 19-то издание на Виз Ер Скопски маратон

  Најпознатата и најголема атлетска манифестација во Македонија, Виз Ер Скопски маратон, кој ќе се одржи на 1 октомври (недела), го отвори пријавувањето за своето 19-то издание. Маратонот е сертифициран од страна на АИМС и Светска Атлетика.     Маратонската трка е дел квалификациските трки за Светското првенство во старосни категории под капата на ABBOTT […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Се откажува 22. издание на “OFFest“

  Доделените милион денари за ОФФест на Годишниот конкурс за проекти од национален интерес во културата, скратени за половина од минатогодишната сума, не овозможуваат ни најминимални финансиски услови за одржување на ОФФест (предвиден од 7 до 10 јуни), како (повеќедневен) фестивал. За жал, по 21-годишна убава фестивалска традиција, не ни останува друг избор, се вели […]

Алтернатива Настани Спорт

11-та Авицена Женска Трка

  Во организација на Сојуз на Спортови на Скопје, а под покровителство на Град Скопје, на 9 април 2023 ќе се одржи 11. издание на АВИЦЕНА ЖЕНСКА ТРКА. Право на учество имаат сите припаднички на женскиот пол без ограничување на возраст.   ПРОГРАМА Настанот е предвиден да се одржи по следниот редослед: • 09.40 – […]