Вести Македонија Ударни вести

Општина Центар: Се расчистува просторот на поранешен „Технометал – Вардар“

  Општина Центар ја известува јавноста дека се расчистува просторот на објектот на поранешен „Технометал – Вардар“ близу улица Македонија. Сопственикот на „Буши Фашион“ и сопственик на објектот на поранешен „Технометал – Вардар“ започна со постапување по решението од Општина Центар и го расчистува просторот од некогашната компанија за трговија со мермер, челик, обоени метали […]

Вести Македонија Ударни вести

Продолжува чистењето на линданот од ОХИС: 250 тони отпад се спакувани и чекаат извоз

  По пауза од еден месец, оваа седмица ќе продолжи ископувањето на линдан од малата депонија на ОХИС. Во првиот дел од проектот за чистење на ова историско жариште од некогашната хемиска фабрика, коешто го финансираше УНИДО, исчистени беа над 600 тони отпад, од кои над 470 тони од опасната хемикалија и 126 тони контаминирана земја. Во […]

Вести Македонија Ударни вести

Екипите на ЈП Паркови и зеленило продолжуваат со расчистување на последиците од вчерашното невреме

  По вчерашното невреме екипите на ЈП Паркови и зеленило интервенираа со ангажирање на 100 работници и механизација од 7 камиони и 2 платформи. Екипите работеа до 2 часот наутро при што беа расчистени 34 локации со паднати дрвја и 17 паднати големи гранки.     Во текот на вчерашниот ден од 17 до 24 […]

Вести Македонија Ударни вести

Екипите на ЈП Паркови и зеленило го расчистуваат градот од паднати дрвја и гранки

  Екипите на ЈП Паркови и зеленило по попладневното невреме кое го зафати Скопје веднаш излегоа на терен заради расчистување на паднати гранки и дрвја и овозможување на нормално функционирање на градот.     Досега се пријавени  над 40 локации на кои е побарана наша интервенција но од час во час стигнуваат и нови пријави. Се случува на една локација да  има паднати  повеќе дрвја и гранки така што бројот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Герасимовски: Објектите и азбестот во „Треска“ ги чистат сопствениците, опасниот отпад ќе заврши на Дрисла

  Започнува расчистувањето на просторот на поранешната фабрика „Треска“. Денеска градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски беше на увид на локацијата во придружба на членови од општинските служби и инспектори од министерството за животна средина и просторно планирање. Герасимовски притоа истакна дека до општината пристигнале 36 барања за издавање решенија за отстранување од кои одобрени […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Чекаме насоки од ОЈО за постапување и расчистување кај “Треска”

  Општина Центар во текот на вчерашниот ден достави барање и мислење до Основното јавно обвинителство, во делот на тоа што да се чисти на плацот на поранешната фабрика „Треска“, дали да се отстрануваат објектите и на кој начин треба тоа да се направи. Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски на утринската емисија на МРТ […]

Вести Македонија Ударни вести

Зимската служба на Општина Центар досега фрли 44 тони сол на улиците

  Зимската служба и службите за одржување на хигиената на Општина Центар од рано утринава се на терен и го расчистуваат наврнатиот снег на улиците, тротоарите и јавните површини во општината. Особено внимание се посветува на критичните места, во подножјето на планината Водно.     Со 5 специјални возила за расчистување на снег се чистат […]