Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Комеморација по повод смртта на композиторот и диригент Александар Џамбазов

  Националниот координатор за интеркултурализам, едно општество, развој на културата и меѓуресорска соработка, Роберт Алаѓозовски присуствуваше на комеморацијата по повод смртта на композиторот и диригент Александар Џамбазов во Националната опера и балет и во таа прилика во име претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски ја предаде телеграмата со сочувство на семејството на […]

Вести Македонија Ударни вести

Почина маестро Александар Џамбазов

  Денеска на 85 годишна возраст, во Скопје почина маестро Александар Џамбазов, македонски диригент и композитор. Веста за смртта на маестро Џамбазов ја објави неговиот син, актерот Игор Џамбазов. “Си замина нашиот МАЕСТРО, тивко и нечујно, како што живееше во последните 25 години…од денес, конечно со својата Анче…вечен нека ни е споменот на тебе, маестро […]