Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски-Орбан: Договоривме соработка за изработка на изборната програма

  За време на престојот во Блед (Словенија) каде се одржува Генералното собрание на Центристричката демократска интернационала (ЦДИ), лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна и со унгарскиот премиер и претседател на владејачката Фидес, Виктор Орбан, со кого договориле соработка за изборната програма за следните избори во земјава. “Во Словенија на маргините на централниот настан […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Мицкоски-Орбан: Во ЕУ со зачувување на идентитетските обележја

  Заедно со потпретседателот Александар Николоски, денеска во посета на Будимпешта остваривме средба со премиерот на Унгарија и претседател на партијата ФИДЕС, Виктор Орбан, објави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот официјален ФБ профил.   “На средбата се разговараше за ЕУ интеграциите на Македонија. Го истакнав ставот на ВМРО-ДПМНЕ и на македонскиот народ, дека […]

Вести Свет Ударни вести

Вистиномер: Орбан ќе оди во Москва по руски гас

  Унгарскиот премиер Виктор Орбан за 1 февруари ја закажа официјалната посета на Москва, каде што планира да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик. Причина за посетата на Русија е барањето на Унгарија за дополнителни количества на природен гас, пренесува Мета.мк Орбан во денешното интервју за унгарските медиуми рече дека […]