Вести Македонија Ударни вести

Вработените во МИА денеска на предупредувачки протест

  – Вработените во Мeдиумската информативна агенција (МИА) денеска  излегуваат на предупредувачки протест со барање за зголемување на платите, информираат од МИА. Предупредувачкиот протест ќе се одржи пред просториите на АД МИА со почеток во 11 часот, во траење од половина час, за време на паузата. Протестот се организира со поддршка на Самостојниот синдикат на […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР со кривична пријава против директорот и 5 вработени лица во ЗОО Скопје

  На 14 јули во 18.00 часот, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Одделението за криминалистички работи Карпош, лишија од слобода 5 лица, и тоа Д.М.(25), А.М.(43), М.Х.(45), В.Г.(46), вработени во Зоолошката градина во Скопје и З.Р.(44), надворешен соработник.   При извршена обиколка на Зоолошката градина, по претходно добиени сознанија, тие […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Касами: Тие кои земале плата, а не работеле – ќе ги вратат парите

  Градоначалникот на Општина Тетово Биљал Касами вчера во „Click Plus“ на ТВ21 изјави дека ќе побараат враќање на средствата од тие што земале плата, а не работеле во општината. „Вкупно 294 претходно вработени во општина Тетово или кои имале договор на дело не ми поднесоа извештај за нивното сработено, што значи земале плата а […]