Вести Изјави Македонија Ударни вести

Петровска: Модернизација на Армијата, набавка на нова и модерна опрема

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното издание на „Само интервју“ на Канал 5 зборуваше за модернизацијата на Армијата, набавката на нова и модерна опрема, поддршката за Украина, а се осврна и на блокирањето на Законот за вработените во Министерството за одбрана со над 1.000 амандмани со што, како што рече, еден сериозен проект […]

Вести Македонија Ударни вести

Понудата од компанијата “Леонардо” избрана за новата генерација хеликоптери за АРМ

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска вчеравечер во интервјуто за 360 степени најави дека набавката на осум нови повеќенаменски хеликоптери за Армијата на РС Македонија влегува во нова фаза, откако во рамките на Министерството и Армијата, понудата на италијанската компанија Леонардо била потврдена како најсоодветна во процесот на модернизација на хеликоптерските капацитети на Армијата. „Пред […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Петровска: Јас не се сложувам со одлуката на судот-мислам дека треба да си ја преиспитаат одлуката

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска изјави дека не е задоволна од постапките на судот за насилството во Македонската навигација.  “Таквите појави и однесувања на вработените и реакциите на синдикатите покажаа дека со таа институција недоволно добро се раководело, истакна министерката за одбрана”, Славјанка Петровска, одговарајќи на прашањето како ги коментира последните случувања во […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишан договор за набавка на делови за воздухоплови од Чешка

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска и чешкиот амбасадор Јарослав Лудва денеска во Министерството ја потпишаа Рамковната спогодба со која за прв пат во македонската историја системски се решаваат предизвиците со навремена набавка на резервни делови, поправка на делови и снабдување со потрошен материјал за потребите на транспортните хеликоптери Ми-8/17, хеликоптерите Бел 206 и авионите […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Петровска: Денеска можевме да добиеме добра вест од Брисел

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска со свое обраќање ја отвори регионалната конференција „Мир и просперитет на Западниот Балкан“, во организација на Центарот на истражување и креирање политики и конзорциумот СМАРТ Балкан. Министерката Петровска посочи дека европската иднина е иднина на помирување, а примерот на формирањето на Унијата кога спротивставените страни по втората светска […]

Вести Македонија Ударни вести

Петровска-Тилвар: РС Македонија и Романија со иста цел, безбедно НАТО, стабилен регион

  Глобалната и европската безбедносна состојба, активностите за зацврстување на сигурноста на НАТО,потребата од гарантирање на стабилноста на регионот, како и начините за унапредување на одбранбената соработка помеѓу Северна Македонија и Романија беа темите на кои денеска во Букурешт разговараа министерката за одбрана Славјанка Петровска и нејзиниот романски колега, министерот за национална одбрана Ангел Тилвар. […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Петровска: РС Македонија е безбедна земја која придонесува кон регионалната безбедност

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска вчера гостуваше во дневникот на Сител, каде порача дека Северна Македонија е безбедна земја чии приоритети се зачувувањето на регионалната безбедност и развојот на капацитетите на македонската Армија. На прашањето дали сме безбедни како што е соопштено по средбата на Советот за безбедност, министерката Петровска истакна дека тој заклучок […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Петровска: Следната година ќе започнеме со набавка на дронови за македонската Армија

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска во емисијата Click Plus на ТВ21 говореше на повеќе теми поврзани со одбраната, вклучувајќи го и буџетирањето на одбраната и инвестициите во нова и модерна опрема за Армијата каде најави дека следната година, и формално одбраната ќе влезе во процес на набавка на дронови за потребите на Армијата на […]

Вести Македонија Ударни вести

Петровска по повод Денот на Командата за операции: Оваа команда е столбот на македонската Армија

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во касарната „Боро Менков“ во Куманово се обрати на свеченоста по повод 17. Октомври, денот на Командата за операции, најбројната команда во Армијата која во себе ги вклучува сите видови на армиски родови и служби.     Министерката Петровска оваа Команда ја нарече „столбот на нашата Армија“, кој […]

Вести Македонија Ударни вести

Унапредување на одбранбената соработка меѓу РС Македонија и Полска

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Варшава се сретна со нејзиниот полски колега, министерот за одбрана Мариуш Блашчак со кого разговараше за европската интеграција на нашата земја, безбедносната состојба во Европа и развојот на одбранбената соработка помеѓу двете земји – сојузнички во НАТО. Петровска му се заблагодари на Блашчак за континуираната и гласна […]