Вести Изјави Свет Ударни вести

Зеленски прогласи воена состојба во целата земја

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска прогласи воена состојба низ целата земја. Зеленски рече дека разговарал со американскиот претседател Џо Бајден, откако рускиот претседател Владимир Путин нареди воена операција во Украина и ги предупреди другите земји дека секој обид да се попречи руската акција ќе доведе до „последици какви што досега не сте виделе во […]