Вести Македонија Ударни вести

Македонските државјани рекордери во депортации од Германија

    Во првата половина од 2022 година, германските власти депортирале вкупно 6.198 странски државјани од земјата. Најбројни меѓу нив биле државјаните на Северна Македонија и Албанија, пишува Дојче веле. Македонските државјани го држат неславниот рекорд според бројот на депортации од Германија во првите шест месеци од годинава, покажуваат податоците на германската влада. Меѓу 6.198 […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Македонски државјани и новороденче чекаат да бидат евакуирани од Украина

  На денешната прес-конференција, министерот за надворешни работи, Бујар Османи изјави дека од вкупно 100 мапирани граѓани во Украина, 50 се веќе извлечени и уште толку треба да се евакуираат. “Од овие 50 останати не се сите наши државјани, и се очекува денеска поголем дел од нив да ги евакуираме”, – изјави министерот за надворешни […]