Вести Свет Топ теми Ударни вести

Европскиот парламент препорача Украина да добие статус на кандидат за членство во ЕУ

  Европратениците во огромно мнозинство ја поддржаа резолуцијата со која се бара да и се додели кандидатски статус за членство во ЕУ на Украина. Резолуцијата е донесена со само 13 гласа против и 26 воздржани, додека 637 гласаа за на денешната вонредна пленарна седница на Европскиот Парламент. Со ова европратениците испраќаат јасен сигнал до Украина, […]