Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски-Блинкен: Целосна поддршка од САД за следните чекори во евроинтеграциите

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски во рамки на работната посета на Вашингтон, вчера, во попладневните часови по американско време се сретна со американскиот државен секретар Ентони Блинкен. На средбата Ковачевски и Блинкен разменија мислења за билатералните односи помеѓу Северна Македонија и САД, како и за состојбите во регионот.     На средбата на која […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Блинкен пренесе јасна поддршка од САД за нашиот процес на евроинтеграција

  „Денес имаме исклучително важна и конструктивна пријателска средба со државниот секретар Ентони Блинкен и со неговите први соработници, на коишто навистина беа реафирмирани и истакнати сите оние главни стратешки цели кои што државата ги има, а во чие остварување секогаш сме ја имале помошта на САД.      Многу јасно беше истакната поддршката на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

За САД итното отворање на преговорите за Северна Македонија со ЕУ е врвен приоритет

  Претседателот Димитар Ковачевски оствари телефонски разговор со државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Ентони Блинкен. Премиерот Ковачевски ја изрази благодарноста на народот и на Владата за поддршката на САД од независноста до денеска, која што е проследена и со одлични билатерални односи. Ковачевски за стратешкото партнерство со САД рече дека е од суштинско значење, […]