Вести Македонија Ударни вести

ЈП Комунална хигиена ги чисти верските храмови во пресрет на Велигден

  ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје во текот на денешниот ден почна активности за рачно метење и миење на дворовите и непосредната околина на поголемите православни верски објекти во сите скопски општини, известуваат од јавното претпријатие. Со активностите се опфатени соборниот храм „Св.Климент Охридски“, црквите „Рождество на Пресвета Богородица“, „Св Димитрија“, „Св.Јован Крстител“, „Св.Петка“, „Св.Илија“, „Св.Архангел Михаил“, „Св.Петар и […]

Uncategorized

Хуманитарна акција “Подај рака – хумана општина Илинден”

  Општина Илинден спроведе хуманитарна акција за донација на храна и хигиенски производи, наменети за социјално загрозената категорија на граѓани на територија на општина Илинден, по повод големиот христијански празник Христовото Воскресение –  Велигден.     Локалната самоуправа оваа голема хуманитарната акција ја спроведе во соработка со Црвениот крст и бизнис заедницата од општина Илинден, […]

Вести Македонија Ударни вести

Петок и понеделник се неработни денови

  Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 14 април (петок) 2023 година, Велики Петок, петок пред Велигден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Северна Македонија.   И 17 април (понеделник) 2023 година, Велигден, вториот ден на Велигден […]

Вести Македонија Ударни вести

Понеделник е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед

  Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ  („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 10 април 2023 година (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден, е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Северна Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од […]

Вести Македонија

Хуманитарна акција во пресрет на Велигден “Подај рака-хумана Општина Илинден”

  Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, Општина Илинден и оваа година ја организира голема хуманитарна акција – „Подај рака-хумана општина Илинден”, за донација на храна и хигиенски средства. Целта на оваа голема хуманитарна акција е да им се помогне на ранливите категории на граѓани од општина Илинден,  велигденските празници да ги прослават достојно […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Нека е честит големиот христијански празник – Велигден!

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски со писмо до Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија Архиепископ охридски и македонски Г.Г. Стефан, до Синодот на МПЦ-ОА, како и со видео обраќање до свештенството и монаштвото, до сите православни верници во нашата земја, го честиташе големиот празник Воскресение Христово – Велигден. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери им го честита Велигден на православните верници

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери во негово и од име на пратениците, им го честита на православните верници во земјава големиот христијански празник – Велигден. “Почитувани граѓани, православни верници во Република Северна Македонија,  Дозволете од име на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија и од мое лично име да Ви го честитам големиот христијански […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Православните верници го слават Велигден – Христовото воскресение

  Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а денеска се одржуваат воскресенски литургии.     По две години со ковид-рестрикции, годинава на велигденските […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Светлината на Велигден ќе ни даде сила и поттик за добра мисла и за добри дела

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, митрополит скопски, aрхиепископ oхридски и македонски и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан и сите православни верници, и до претседателот на Црковното претставништво на Евангелско – методистичката црква, Емил Заев и припадниците […]

Вести Македонија Ударни вести

Понеделник, вториот ден на Велигден неработен за сите граѓани

  Согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 25 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, информира Министерството за труд и социјална политика. Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните од православна вероисповед во […]