Вести Свет Ударни вести

Русија протера 40 германски дипломатски персонал

  Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека прогласило 40 германски дипломатски персонал за „персона нон грате“ во одмазднички потег откако Берлин протера исто толку руски дипломати. Во соопштението, руското Министерство за надворешни работи соопшти дека ја донело одлуката откако Германија на 4-ти април прогласи „значителен број“ службеници во руската амбасада во Берлин за „непожелни“. […]