Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски-Лајчак: Војната во Украина налага итна интеграција на Западен Балкан во ЕУ

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, во рамките на неговата денешна посета на Брисел, оствари средба со специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. За време на разговорот, премиерот Ковачевски и специјалниот претставник на ЕУ Мирослав Лајчак се согласија дека војната во Украина наметна неопходно забрзување на процесот за […]