Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-Народна партија ја поздрави денешната одлука на македонското Собрание

  ВМРО-Народна партија ја поздравува денешната одлука на македонското Собрание и можеме слободно да кажеме дека сме на чекор од исполнување на вековниот сон, а тоа е целосна интеграција на Македонија во ЕУ. Денешната одлука е параф на нашата заложба за европската иднина на Северна Македонија која низ години, децении, векови мораше да минува низ […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-НП: Во францускиот предлог нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет

  ВМРО-Народна партија ја анализираше најновата и изменета верзија на „францускиот предлог“, и оценува дека во него нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет, се наведува во соопштението на партијата. Секој договор е своевиден компромис, но факт е дека бугарската страна има повеќе отстапено од нејзината последна позиција, т.н. рамковна позиција, со која […]