Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Судскиот совет денеска ќе расправа за барањето за разрешување на Беса Адеми

  Судскиот совет на денешна, отворена за јавноста седница, ќе се расправа околу барањето за разрешување на претседателката на Врховен,…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Целото раководство и сите членови на Управниот одбор во М-НАВ да бидат разрешени

  На иницијатива на Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, во консултација со министерката за одбрана Славјанка Петровска и министерот за…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Советот на ЈО ја разреши Вилма Русковска од функцијата јавен обвинител

  Членовите на Советот на јавните обвинители едногласно ја разрешија поранешната шефица на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Меџити го разреши кардиохирургот Јовев!

    Министерот за здравство Фатмир Меџити го разреши директорот на Универзитетската клиника за кардиохирургија, професор д-р Сашко Јовев, кардиохирургот…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

Платформа за родова еднаквост: Кој му даде на Владиката телевизија за погубна и отровна идеологија против жените?

  Платформата за родова еднаквост, независна и неформална мрежа на македонски граѓански организации за женски права составена од 28 организации…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Собранието ги разреши министрите Сали, Алити и Чупи

  Во рамки на 104-та седница за владината реконструкција, собранието ги разреши министерите од Алтернатива – за здравство Беким Сали,…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Разрешен е директорот на Управата за извршување на санкциите по бегството на Мемети

  Владата на денешната 119 редовна седница го разреши Марјан Спасовски од должноста директор на Управата за извршување на санкциите,…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Разрешен директорот на Водовод Златко Перински

  Град Скопје го разреши Златко Перински, в.д директорот на Јавното претпријатие Водовод и канализација, поради самоволие и несоодветно постапување…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Арсовска го разреши директорот на Комунална хигиена Зуди Енузи

  Директорот Зуди Енузи е разрешен од позицијата вршител на должност на јавното претпријатие Комунална Хигиена, информираат од Град Скопје.…

Read More