Вести Македонија Ударни вести

Боки 13 осуден на затворска казна од 9 години за „Меѓународен сојуз“

  Основниот кривичен суд Скопје денеска ја изрече пресудата за судскиот случај „Меѓународен сојуз“. Судот досуди три затворски казни: Бојан Јовановски (Боки-13) е осуден на 9 години затворска казна за делата измама и перење пари, Јасна Мандиќ Ерцеговиќ доби казна-затвор од 4 години за помагање на двете дела и една година затвор доби и Христина […]

Вести Македонија

Боки 13 снимен како влегува дома кај Катица

Обвинителката Вилма Русковска во судницата денеска презентираше докази прибрани со посебни истражни мерки и за Бојан Јовановски, првообвинет во Рекет. Тој бил тајно следен во Скопје и во Охрид. Се прикажуваат снимки како Боки, со едно машко и едно женско лице со руса коса влегуваат во возило. Јовановски бил снимен како се среќава со едно […]

Вести Македонија Ударни вести

“РЕКЕТ”: Кичеец ја призна вината, Катица и Боки не чувствуваат вина

  На денешното судење обвинетиот Зоран Милевски-Кичеец призна вина, а Катица Јанева  и Бојан Јовановски изјавија дека не се чувствуваат виновни. Полномошникот на Јордан Камчев рече дека Камчев се приклучува кон обвинението и бара оштета од 1,5 милиони евра. Судот на почетокот на рочиштето не ги прифати предлозите на одбраната за издвојување на аудио доказите […]

Вести Македонија

Таткото на Боки 13 осуден на казна затвор од шест месеци

Миле Јовановски, татко на Боки 13, e осуден на казна затвор од шест месеци, откако претходно призна вина. Тој беше обвинет за физички напад на свештеникот Виктор Стојчев,објави Фокус. Обвинетиот Јовановски денеска не беше присутен во судница за да ја чуе пресудата.

Вести Изјави

Кирацовски: Камчев, Кичеец, Катица немаат врска со мене, ниту ги знам, ниту сакам да ги запознам

Ја извршив својата граѓанска должност и ги споделив сите информации за одредени настани за кои јас располагам. Се надевам дека од денес ќе завршат лажните вести, инсинуациите, манипулациите коишто реално нанесоа штета на самата истрага, претпоставувам, и на недолжни луѓе. Се надевам дека од денеска ќе преовладуваат само фактите, аргументите и вистината, рече пратеникот на […]

Вести Македонија

Боки 13 и Кичеец добија нови 30 дена притвор

Обвинителството побара, а судот донесе решение и го прифати барањето за нови 30 дена притвор за Бојан Јовановски Боки 13 и Зоран Милески Кичеец кои се осомничени во случајот „Рекет“. Тие се товарат за примање награда за противзаконито влијание, а Боки и за перење пари. Истрагата за случајот е во тек и се очекува дали […]

Вести Македонија

Одбиени жалбите за притвор на Боки 13 и на Кичеец

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд – Скопје ги одби жалбите за притвор на Бојан Јовановски алијас Боки 13 и Зоран Милески викан Кичеец. Како што соопшти Кривичен суд, постапувајќи по жалби изјавени против решенија на судија на претходна постапка од 15 јули 2019 година, Кривичниот совет при Основниот кривичен суд – Скопје денеска одржа […]