Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави повлекување од политиката доколку пратеници на ВМРО-ДПМНЕ дадат поддршка на уставните измени за внес на Бугарите. Тој порача да се стави крај на, како што вели, изјавите од власта дека дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ биле подготвени да гласаат „за“ промените на Уставот, што произлегуваат од францускиот предлог. […]