Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Жан Митрев бара од странските амбасади активно следење на процесот на ОЈО

  Д-р Жан Митрев и Клиничката болница Жан Митрев испратија писма до амбасадите на САД, Франција, Германија, Велика Британија, Холандија и до Делегацијата на ЕУ во државата со кои ги информираа за текот на истрагата во случајот против докторот и Клиниката. Покрај информирањето со писмото се упатува повик за нивното внимание и поголем мониторинг на […]

Вести Македонија Ударни вести

Истрага против 5 лица корисници на сексуални услуги од дете

  Во рамките на истражна постапка што се спроведува против едно лице за кое постојат основи на сомнение дека сторило кривично дело „Трговија со дете“, по прибирање на доказен материјал, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја прошири истрагата и донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против […]

Вести Македонија Ударни вести

Истрага против татко кој се обиде да го убие синот

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 46-годишен осомничен за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. На 14 јануари, во работна просторија – кујна на ресторан во Скопје, на улицата „Кирил Пејчиновиќ“, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение против Жан Митрев за измама на пациенти

  По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе – Обвинителен акт против едно физичко лице и Обвинителен предлог против правно лице кои се товарат за продолжено кривично дело – Измама од член 247 од Кривичниот законик. Во текот на постапката првично оформена по допрен […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО со дисциплинска постапка против Рускоска и две обвинителки

  Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција, при Јавното обвинителство на РС Македонија, донесе Решение со кои се поведува дисциплинска постапка против поранешен основен јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и уште две обвинителки од тоа обвинителство. Постапувајќи по предлогот […]

Вести Македонија Ударни вести

Осомничена 17 годишна девојка за убиство на 16 годишно момче

  Основното јавно обвинителство Тетово, до надлежниот суд поднесе барање за поведување подготвителна постапка против едно лице за кои постои сомнение дека сторило кривични дело Убиство од член 123 став 1 од КЗ. Осомничената 17 годишна девојка со умисла лишила од живот дете на возраст од 16 години, информираат од ОЈО. По вербална расправија во […]

Вести Македонија Ударни вести

Истрага против 10 лица за злоупотреба на службена положба и овластување

  По повеќемесечна предистражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против десет лица за кои постои основано сомнение дека сториле продолжено кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување. Осомничените со преземените противправни дејствија на помагање на првоосомничениот сите заедно предзвикале штета […]

Вести Македонија Ударни вести

Сузбиена криминална група за кривични дела против културното наследство и природните реткости

  Единицата за сериозен криминал и кривични дела против културното наследство при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, во координација со секторите за внатрешни работи, под раководство на надлежен Јавен обвинител од Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, спроведе координирана полициска акција при што сузбиена е 12-члена организирана криминална […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поведе постапка за сообраќајна несреќа со смртни последици во Скопје

  Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 од Кривичниот законик. Осомничениот 53-годишник, на 5 декември, со возило „Мини купер“, навлегол на крстосницата меѓу улиците „Пијанец“ и „Козле“, без да го пропушти возилото кое веќе се […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение за насилство сторено од омраза кон лице од ЛГБТ заедницата

  Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, поднесе Обвинителен предлог против 33 годишен скопјанец, кој се товари за кривично дело – Насилство согласно член 386 став 5 во врска со став 3 и став 1 од Кривичниот законик. На 29.06.2019 година, обвинетиот во група со повеќе други засега неидентификувани лица, извршиле малтретирање, грубо […]