Вести Македонија Ударни вести

Книги за Мајка Тереза во Националната библиотека на Рига

      Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи, денеска оствари повеќе работни средби во рамки на билатералната посета на официјална Рига. Османи се сретна со претседавачот на Комитетот за надворешни односи во латвискиoт парламент (Сајмот), Рихардс Колс. На средба беше изразено задоволство од блиските билатерални односи и тесната соработка меѓу двете […]

Вести Македонија Спорт Ударни вести

Мукаетов ги пречека младите ракометари кои го освоија првото место на ЕХВ шампионатот

  Кадетската репрезентација на Македонија успеа да го освои ЕХФ шампионатот во Рига, Летонија, откако во финалето триумфираше против Швајцарија со резултат 24-22. Претходно репрезентацијата ги совладаа селекциите на Летонија, Турција и Косово во групата, а потоа и во полуфиналето го совладаа Луксембург.     Со освоеното прво место на шампионатот, Македонија директно се пласираше […]