Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски ќе одликува 13 дејци од областа на народната музика со Медал за заслуги

  Претседателот Стево Пендаровски, денеска, 10 октомври, на свечена церемонија во Филхармонија со почеток во 18:00 часот, а во пресрет на 11 Октомври, Денот на народното востание, ќе ги одликува Анка Гиева и Виолета Томовска, и постхумно Пеце Атанасовски, Никола Бадев, Мирвет Беловска, Ајри Демировски, Васка Илиева, Вања Лазарова, Кирил Манчевски, Тале Огненовски, Кочо Петровски, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски одликуваше македонски спортисти по повод Денот на независноста

  Претседателот Стево Пендаровски по повод 8 Септември – Денот на независноста на Република Северна Македонија, на свечена церемонија ги одликуваше македонските спортисти Оливера Наковска – Бикова, Бранимир Јовановски, Шабан Трстена и Дејан Георгиевски со високото државно признание Орден „8 Септември“.     “На 8 Септември 1991 година, користејќи го сувереното право на самоопределување, прогласивме […]

Вести Македонија Ударни вести

Орден за воени заслуги за Трајан Гоцевски, Логистичката база на АРМ и Организацијата на резервни офицери

  Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, денеска се обрати на централната свеченост, што по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија и јубилејот „30 години Армија“, се одржа во касарната „Илинден“ во Скопје.     Во рамки на централната свеченост, претседателот Пендаровски ги одликуваше првиот министер за […]