Алтернатива Настани

Во Чаир промовиран “Паркот Украина”

  „Паркот Украина“ беше промовиран во општина Чаир, поточно во близина на општинската зграда.       „Со промоцијата на Паркот Украина ја пренесовме пораката дека секогаш ќе бидеме со Украина и со украинскиот народ, исто како и нашите пријатели – Европската Унија и Соединетите Американски Држави“, изјави градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Средба Ковачевски – Дир: Целосна поддршка на Украина од Северна Македонија

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски се сретна со Лариса Ди, новоименуваната амбасадорка на Украина во земјава. На состанокот е изразена благодарност за навремените и конзистентни политики на Северна Македонија на линија на надворешната политика на ЕУ, во однос на ситуацијата во Украина, како и за донациите од помош за украинскиот народ.     Премиерот […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на претседателот Џафери со амбасадорката на Украина, Лариса Дир

  Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со новоименуваната амбасадорка на Украина во Република Северна Македонија, Н.Е. Лариса Дир.     Претседателот Џафери ѝ посака на амбасадорката Дир успешно извршување на дипломатската мисија во земјава, нагласувајќи ја нашата цврста и недвосмислена поддршка на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

„Алејата на Украина“ вечен потсетник на поддршката од граѓаните и Општина Центар за Украина

  Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски заедно со амбасадорката на Украина, Н.Е. Лариса Дир и претседателот на Здружението на Украинците, Олександр Урбанович свечено ја отворија „Алејата на Украина“.     Градоначалникот Герасимовски истакна дека оваа локација каде денеска се отвори „Алејата на Украина“ ќе биде вечен потсетник на поддршката која ја даваат граѓаните и […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Добредојде за амбасадорката на Украина, Лариса Дир

  Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Украина во Македонија, Лариса Дир. “Да се биде амбасадор на Украина во овие тешки времиња за земјата, која е жртва на брутална агресија од страна на Руската Федерација, е исклучителна задача.         Доаѓате во пријателска држава која секојдневно сочувствува со […]