Вести Македонија Ударни вести

Риши Сунак денеска и официјално ќе стане нов британски премиер

  Новиот лидер на Конзервативната партија, Риши Сунак, денеска ќе стане британски премиер. Владата го објави денешниот распоред, според кој премиерката во заминување Лиз Трас во 9 часот по локално време ќе го има својот последен настап со кабинетот, по што треба да одржи говор пред Даунинг стрит 10, јави Би-би-си. Потоа, во 10:15 часот […]