Вести Изјави Македонија Став Топ теми Ударни вести

Советот на јавни обвинители ја одби како неоснована жалбата на Русковска

  На денешната шеесет и трета седница Советот на јавните обвинители на РСМ, донесе одлука со која жалбата на јавниот обвинител г-ѓа Вилма Русковска е одбиена како несоодветна, а решението на Јавниот обвинител на РСМ за оддалечување од работа на јавниот обвинител Вилма Русковска се потврдува, информираат од Советот за јавни обвинители Претседателот на Советот […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Управа за финансиска полиција: Невистинити се изјавите на Русковска за побараните предмети

  Невистинити се изјавите на обвинителката Вилма Русковска дека од Управата за финансиска полиција барала конкретни 300 предмети и дека и се доставени само 30-тина предмети кои таа не ги ни барала, реагираат од Управата. Со Наредбата за претрес и Барањето за податоци од страна на Управата за финансиска полиција, се бараат сите анонимни кривични […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ова не е суспензија против Русковска, ова е суспензија на правото и суспендирање на правдата

  Шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска денеска поднесе жалба до Советот на јавни обвинители за нејзината суспензија. „Само што доставив жалба до Советот на јавни обвинители. Членовите треба да се запознат со содржината на жалбата во која ги побивам наводите во решението. Без разлика што имаше соопштение дека предметите кои ги водам […]

Вести Македонија

Боки 13 снимен како влегува дома кај Катица

Обвинителката Вилма Русковска во судницата денеска презентираше докази прибрани со посебни истражни мерки и за Бојан Јовановски, првообвинет во Рекет. Тој бил тајно следен во Скопје и во Охрид. Се прикажуваат снимки како Боки, со едно машко и едно женско лице со руса коса влегуваат во возило. Јовановски бил снимен како се среќава со едно […]

Вести Македонија

„Војна“ меѓу Русковска и судиите од Апелација што ја пуштија Јанева

По одлуката на Апелацискиот суд Скопје поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева да излезе од притворот во Шутка и да издржува домашен притвор во станот на нејзиниот син, изби „војна“ помеѓу првиот човек од Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска и Апелацискиот суд во Скопје, пишува СДК.мк. Според овој медиум, Русковска вчера му испратила […]