Вести Свет Топ теми Ударни вести

Бројот на жртвите од земјотресот надмина 41.000

  Уште седум луѓе беа спасени вчера, осум дена по силниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија. Надежите за пронаоѓање дополнителни преживеани од, како што Светската здравствена организација (СЗО) ја нарече, најголемата природна катастрофа во последните 100 години, се намалуваат, јавува „Гардијан“. Од под урнатините во регионот Караманмараш вчера биле извлечени тројца млади момчиња на возраст […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Речиси 22.000 загинати во земјотресите во Турција и во Сирија

  Бројот на загинати од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 21.700, а бројот може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ рушевините на илјадниците урнати згради. Според последниот биланс, бројот на загинати во Турција се искачи на 18 342, а во Сирија досега се регистрирани вкупно 3 377 жртви. Со […]