Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава за посредување во вршење проституција

  СВР Битола поднесе кривична пријава против Д.О.(37) од Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „посредување во вршење на проституција” казниво по член 191 од Кривичниот законик. Пријавениот во период од две години се до 08.02.2023 на 20-годишна девојка од Битола и договарал клиенти и локации во градот за одреден паричен […]

Вести Македонија Ударни вести

Велешанец ја наведувал на проституција сопствената сопруга

  Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 45-годишен жител на Велес за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Посредување во вршење проституција според член 191 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Во временскиот период од 2016 до октомври 2022 година, осомничениот во повеќе наврати вршел семејно насилство […]