Вести Македонија Ударни вести

Јавно промовирање и поддржување на сексуално насилство и насилство врз жени е неприфатливо

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски за случајот со новинарот Драган Павловиќ Латас рече дека е вознемирен и згрозен од јавното промовирање на сексуалното насилство и дискриминација. „За овој случај, овде од собраниската говорница, пред сѐ сакам да зборувам како граѓанин, како човек, како татко, а потоа како премиер. Слушнав за ова пред неколку дена […]

Вести Македонија Став Ударни вести

За јавни наративи што стимулираат омраза и агресија, мора да има одговорност

  Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудуваат говорот со кој се поттикнува насилство и стимулира родова дискриминација кој деновиве се појави на канал на „јутјуб“ платформата. Укажуваме дека слободата на говор подразбира одговорност и постоење на […]