Алтернатива Настани

Промоција на „Вонземјанки; раскази од Латинскиот кварт“ од Влада Урошевиќ

  Промоција на збирката раскази „Вонземјанки; раскази од Латинскиот кварт“ од Влада Урошевиќ, книгоиздавач ИЛИ-ИЛИ, 18 април (вторник), 20.00, Кино Фросина – МКЦ Промотор: Гоце Смилевски   Расказите од книгата „Вонземјанки; раскази од Латинскиот кварт“ ни покажуваат колку е важен не само градот во кој се пишува, туку и градот за кој се пишува; Влада […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Влада Урошевиќ е добитник на „Златен венец“ на СВП

  Македонскиот поет и писател Влада Урошевиќ е годинешниот добитник на наградата „Златен венец“ на фестивалот Струшки вечери на поезијата. Ирскиот поет Гевин Бредли со неговата стихозбирка „Страв од разделба“, пак, е добитник на „Мостови на Струга“ – меѓународна награда што ја доделува Фестивалот, заедно со УНЕСКО, за најдобра дебитанска поетска книга во светот.   […]

Алтернатива Настани

Промоција на новиот и на 3 евергрин романи од Влада Урошевиќ во МКЦ

  Најновиот роман „Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“ од академик Влада Урошевиќ ќе биде промовиран на 23 февруари (четврток), со почеток во 19 часот, во кино „Фросина“, Младински културен центар.   На промотивниот настан ќе бидат претставени и неговите евергрин-дела „Вкусот на праските“, […]