Вести Македонија Ударни вести

Четири до 5 компании се здружени и утврдуваат цени по кои се продава леб во Скопје

  Во Скопје во делот на производство на леб, четири, максимум пет компании се здружени и утврдуваат цени по кои дистрибуираат и продаваат леб во големите супермаркети, смета министерот за економија Крешник Бектеши, во РСЕ. Министерот изјави дека тоа е негов личен став и ја повика Комисијата за заштита на конкуренцијата да го испита случајот. […]

Вести Македонија Ударни вести

Пазарен инспекторат: Изречени 6 казни во висина од 960.000 денари

  Државниот пазарен инспекторат во саботата изврши над 250 надзори и контроли на територија на целата држава. Од надзорите и контролите е утврдено дека поголем број од трговците ги почитуваат одлуките на Владата за замрзнување на цената на лебот до 33 денари и за определување обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и […]

Вести Македонија Ударни вести

Пазарниот инспекторатот изврши надзори и контроли во над 400 економски субјекти

  Државниот пазарен инспекторат по основ на Одлуката на Влада за замрзнување на цената на лебот од 450 гр на 33 денари, вчера и денес изврши надзори и контроли во над 400 економски субјекти на ниво на цела територија на Република Северна Македонија. До сега од контролите е утврдено дека генерално се доставува леб кој […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Ги обврзуваме трговците да имаат најмалку 80% од лебот од 33 денари

  “Денеска, бев лично да се уверам во фактичката состојба со производството и испораката на белиот и полубелиот леб во маркетите. Го разбирам револтот на граѓаните за потегот од страна на трговците и производителите на лебот, како реакција на одлуката за замрзнување на цената на белиот и полубелот леб на 33 денари, што се одрази […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Обврска за производители на леб да го произведуваат и ставаат во промет белиот и полубелиот леб, а трговците да го продаваат

  Владата, на синоќешната седница, донесе Одлука за определување обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите, според определен редослед, базирана на законски основи. Со одлуката, се определува обврска на трговците кои претставуваат правни и физички лица, кои се регистрирани за вршење на трговска дејност во соодветен […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Бектеши: Не може некој да се богати, и да се удира по џебот на граѓаните

  Се укинува повластената струја за компаниите од прехранбената индустрија и се замрзнува цената на белиот и полубелиот леб од 450 грама на 33 денари, изјави министерот Бектеши на денешната прес-конференција.           Се укинува субвенционираната цена на електричната енергија за компаниите од прехранбениот сектор од 80 евра за мегават час.   […]