Categories: Вести, Изјави, Македонија

Културата обединува и одамна не се вреднува според никаков клуч

  Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска во вечерашното гостување на ТВ Клан на темата за поддршката  на мултиетничноста во културата…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Стојчевска: Нашиот македонски јазик е заштитен, недопирлив и единствен

  Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска се обрати на чествувањето на 21 Февруари, Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, во…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај „Воена болница“

  Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

За министерката за култура, реакциите за Годишната програма се вообичаени

  Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, во гостувањето на „Тема на денот“ во Дневникот на ТВ „Сител“, зборуваше за реакциите по…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Со попуст од 50% за секоја влезница културата да биде подостапна за младите

  Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска во својот кабинет се сретна со претставници на Универзитетското студенско собрание при што…

Повеќе
Categories: Алтернатива, Настани

Со 50 милиони денари поддршка на проекти од културата во 11 општини

  Денеска на првата седница на преодната Влада беше усвоена информацијата за Програмата за користење средства за капитални дотации до…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Со новиот Закон за употреба на македонскиот јазик зголемен интересот за полагање лекторски испит

  „По јавната дебата за Предлог-законот за употреба на македонскиот јазик значително е зголемен бројот на лица кои полагаат лекторски…

Повеќе
Categories: Алтернатива, Настани

Костадиновска-Стојчевска: Достоинствено ја заокружуваме Годината во чест на Ацо Шопов

  Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска присуствуваше и се обрати на манифестацијата „Во чест на поетот“, во Центарот за култура…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија

Културната соработка меѓу РС Македонија и Бугарија добива регионално значење

  Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска на маргините на 42. Генерална конференција на УНЕСКО, која се одржува во Париз, се сретна со својот…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

75 години од основањето на Институтот за национална историја

  Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска се обрати на меѓународниот научен симпозиум по повод 75 години од основањето на Институтот за национална историја,…

Повеќе