Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ван дер Белен: Возот со скрининг процесот веќе тргна кон Брисел и е на добар пат

  Сојузниот претседател на Република Австрија, Александер ван дер Белен, денеска се обрати пред Собранието на РС Македонија, во рамки на неговата прва официјална посета на земјава. Во обраќањето, Белен рече дека привилегијата да се обрати пред Парламентот ја сфаќа како знак на почит кон, како што рече, извонредните  билатерални односи меѓу Австрија и Северна […]