Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски-Пленковиќ-г.г. Стефан: Изградба на православен храм за Македонците во Загреб

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со претседателот на Владата на Република Хрватска, Андреј Пленковиќ, во рамките на неговата официјална посета на земјава, се сретнаа со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан. На средбата, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, заедно со премиерот Ковачевски, упатија голема благодарност до хрватскиот премиер, Пленковиќ, за поддршката […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски-Пленковиќ: Силна поддршка од Хрватска за членство на РС Македонија во ЕУ

  Претседателот Димитар Ковачевски и претседателот на  Хрватска, Андреј Пленковиќ, кој денеска е во официјална посета на земјава, одржаа тет-а-тет средба, на која разговараа за повеќе прашања од интерес на двете земји.     Заеднички беше констатирано успешното градење на билатералните односи, како и тоа дека Северна Македонија и Хрватска немаат отворени прашања. По тет […]

Вести Македонија Ударни вести

Маричиќ му посака добредојде на хрватскиот премиер Пленковиќ во Скопје

  Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, му посака добредојде на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, кој штотуку слета на Меѓународниот аеродром Скопје. „Во време кога сме поставени пред нови процеси и предизвици вистинските пријатели се со нас да споделат искуство и да дадат поддршка на европската интеграција на Северна Македонија.  Срдечно […]