Алтернатива Вести Македонија Настани

Традиционална крводарителска акција во чест на Тоше Проески

  По осумнаесети пат, Црвен крст на град Скопје и Црвен крст на Република Северна Македонија – Општинска организација Гази Баба во соработка со ИТМ ќе ја организираат традиционалната крводарителската акција во спомен на роденденот на големиот хуманист и крводарител, Тоше Проески, кој за жал прерано го загубивме.   Крводарителската акција ќе се реализира на […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Во Нова Градишка поставен споменик на Тоше Проески

  Во паркот на познатите во Нова Градишка во Хрватска, денеска е поставено спомен-обележје на трагично загинатата музичка ѕвезда Тоше Проески. Споменикот е од градот во чија близина пред 14 години загина Тоше.     На откривањето на споменикот денеска присуствуваше и градоначалникот на Крушево, Томе Христовски и амбасадорот на нашата земја во Хрватска Милјаи […]

Вести Македонија Настани Ударни вести

Во чест на Тоше Проески, Општина Карпош организира Меѓународен турнир во мал фудбал

  Од 24 до 26  јануари, во спортската сала „Форца“ ќе се одржи 11-то издание на Меѓународниот турнир во мал фудбал во чест на Тоше Проески. Општина Карпош е главен покровител на овој спортски настан, кој се организира во спомен на нашата музичка легенда, која е родена на 25.01.1981 година. Оваа година учествуваат екипи од […]