Вести Македонија Став Ударни вести

Малтретирани новинари од страна на службеници во Комунална хигиена – МВР итно да реагира

  Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои денеска сериозно ги прекршиле правата на новинарите Фуркан Салиу и Авни Тахири, преку насилно одземање на нивната опрема и нивно незаконско задржување против нивна волја.   Според колегите, […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ: Екипа на Алсат спречена да ја врши својата работа

  ЗНМ бара итна реакција од општина Сарај за вчерашната случка со екипата на Алсат, каде што тие, од страна на локалните жители биле спречени да снимаат Вчера напладне новинарската екипа на телевизијата Алсат во состав Мелихате Рустеми (новинарка) и Бојан Костовски (снимател) биле спречени да ја вршат својата работа. Екипата пристигнала во селото горно […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

ЛК: Стручниот надзор со побавна динамика во пандемија, лекарите се повеќе ангажирани во лекувањето

  Во однос на изнесените информации во јавноста поврзани со надлежностите на Лекарската комора и нивното извршување, оттаму денеска излегоа со реакција. “Би сакале објективно и транспарентно да Ве информираме за фактичката состојба со цел, во вистинска насока да се трасираат можните решенија за надминување на проблемите и унапредување на состојбите.  Пред сè, Лекарската комора […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ и СЕММ го осудуваат омаловажувачкиот пристап на Апасиев кон новинарите

  Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудуваат непристојниот и груб однос на пратеникот Димитар Апасиев кон новинарите,  служејќи се со стигматизирачки и дискриминаторен говор и нарекувајќи ги новинарите „проститутки“, во знак на незадоволство за начинот на којшто известуваат од меѓувладината конференција во Брисел. Со самото […]

Вести Македонија Став

ЈАДРО: Независниот културен сектор да биде неоштетен од Предлогот за ребаланс на буџетот за 2022

  На 15 јули се оддржа средба меѓу претставници на ЈАДРО – Асоцијација на независната културна сцена, на Аудиција СЕГА!, други независни културни уметници и работници и министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, по повод предлог-кратењето на буџетот за култура како дел од Предлогот за ребаланс на Буџетот за 2022 година. На средбата министерката Костадиновска-Стојчевска се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Реакција од ПЗУ Жан Митрев: Згрозени сме од говорот на омраза и креирање лажна слика за нашата институција

  По објавата на истражувачката сторија на тимот на ИРЛ, со соопштение се обратија од Клиниката „Жан Митрев“. Клиниката „Жан Митрев“ е згрозена од реакциите на јавноста.  За истражувачката документарна сторија на ИРЛ, посочуваат дека е „фабрикувана информација за креирање на лажна слика“. За нив, документарецот „Нечиста крв“ е неоснован напад на институцијата. “Навистина сме […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Реакција на ЈАДРО – за најавата за кратење на буџетот за култура

  ЈАДРО – Асоцијацијата на независна културна сцена реагира на последните најави за кратење на буџетот на веќе одобрените проекти од Годишниот конкурс за финансирање проекти од национален интерес во културата, со прецизна сума од 31%. Незадоволни сме од нетранспарентиот однос на министерската Бисера Костадиновска-Стојчевска и на Министерството за култура на Република Северна Македнија во […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Кабинет на Макрон: Употребата на придавката “северномакедонци” е ненамерна грешка

  Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска оствари телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде доби уверување дека при употребата на придавката за граѓаните на Северна Македонија е направена ненамерна грешка, информираат од Министерството за надворешни работи. Според МНР, при разговорот на Османи му е потврден официјалниот став на Франција за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Совет на амбасадори: ЕУ да и гарантира на С.Македонија дека нема да ги прифаќа новите предлози од бугарската страна

  Советот на амбасадори, осврнувајќи се на постигнатите резултати од Самитот на Европската Унија, смета дека е постигнат историски чекор со доделувањето на кандидатскиот статус на Украина и Молдавија како и отворените европски перспективи за Грузија. Меѓутоа во однос на аспирациите на Западен Балкан, повторен е несупехот од изминатите години. Северна Македонија и Албанија не […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Рама: Бугарското МНР има проблем со мојот говор! Кренете го ветото или трпете ме

  Албанскиот премиер Еди Рама реагираше на соопштението од Бугарското министерство за надворешни работи, кое побара од него да го прилагоди вокабуларот и изразувањето. „Ох! Бугарското Министерство за надворешни работи има проблем со мојот говор! Многу точно! И јас имам едно прашање, а тоа е како Бугарија ќе ги решава билатералните прашања користејќи го процесот […]