Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

Реакција до Претседателот на Собранието за вчерашниот непринципиелен третман кон странски новинари на сметка на домашните

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска упати реакција и барање за објаснување за непринципиелниот третман кон странски новинари…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

ЗНМ со поддршка кон колешката од МИА Ангела Рајчевска

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) изразува поддршка кон колешката од МИА Ангела Рајчевска, поврзано со вербалниот инцидент во…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Уставен суд: Невистини се наводите на претседателот на Синдикатот на УПОЗ

  Уставниот суд ги отфрла сите обвинувања упатени кон претседателката на Добрила Кацарска и кон судиите кои беа искажани од…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Судски совет: Министерот Лога е должен да го почитува Законот за судски совет

  Во врска со изнесениот јавен став на министерот за правда, Кренар Лога кој  побара од Судскиот совет, поради конфликт…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Бухова: Политички реваншизам се заклучоците на Анкетната комисија за Онкологија

  Екс директорката на ДСЗИ, Ирина Сотирова Бухова преку пишан допис до медиумите излезе со реакција по предлог заклучоците за…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Став, Ударни вести

Реакција на судијката Оља Ристова за вчерашниот избор на судии во Апелациониот суд Скопје

  Судијката во Основниот кривичен суд Скопје, Оља Ристова која не го доби мнозинството гласови во Судскиот совет, излезе со…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

ДС: Жестока осуда на великоалбанскиот шовинизам и величење на Голема Албанија

  Демократскиот сојуз жестоко ги осудува вчерашните изливи на великоалбански шовинизам и величење на Голема Албанија при отворањето на т.н.…

Read More