Вести Свет Ударни вести

Турција пред втор круг од претседателските избори

  Втор круг на гласање на претседателските избори ја очекува Турција, откако ниту актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган, ниту опозиционерот Кемал Каличдароглу не го надминаа прагот од 50 отсто потребен за прогласување победа во првиот круг. Според резултатите познати во моментов, Ердоган води против ривалот, но не успеа да добие целосно мнозинство за да го […]