Вести Изјави Македонија Ударни вести

Кривична пријава против скопјанец за лажно пријавување кривично дело

Одделението за насилен криминал во Единица за насилен криминал при Секторот за внатрешни работи Скопје, до надлежното Основно јавно обвинителство-Скопје, поднесе кривичнa пријавa против П.Ц.(20) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „лажно пријавување на кривично дело“, казниво по член 366 од Кривичниот законик. Пријавениот, вработен како обезбедување во Трговскиот центар […]

Вести Македонија

Приведени две лица за лажната дојава за бомба во Сити мол

Полициски службеници од Бирото за јавна безбедност при МВР денеска (29.01.2020) приведоа две лица во врска со лажната дојава за бомба во трговскиот центар Сити мол во Скопје. Приведени се П.Ц. (19) и А.Д. (19) и по документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.