Алтернатива Настани

ЈП Лајка почна со заловување на бездомни кучиња во Гази Баба

  Заловувачкиот тим на ЈП Лајка од минатиот понеделник започна со стратешко заловување во општина Гази Баба. Тимот на заловувачи минатата недела (10-13. април) заловуваше во општина Гази Баба и тоа во следните реони: Железара, Автокоманда, Ќерамидница, Маџари, Ченто, Инџиково, Стајковци, Трубарево, Гоце Делчев, Јурумлери, Колонија, Идризово, информираат од ЈП Лајка. Оваа недела од стратешкото […]

Алтернатива Настани

ЛАЈКА објави конкурс за најубава празнична фотогорафија со вашето куче

  Во пресрет на празничниот период од годината, кога социјалните мрежи се преполни со новогодишни фотографии од миленици, решивме да направиме една интересна фото креативна иницијатива, односно КОНКУРС ЗА НАЈУБАВА ПРАЗНИЧНА ФОТОГРАФИЈА СО ВАШЕТО КУЧЕ.   Во изминатите две години во нашата земја се вдомени преку 300 кучиња од прифатилиштето на ЈП ЛАЈКА, па ги […]

Алтернатива Настани

Хуманитарен базар на ЛАЈКА: “Милениците се наше семејство, не ги напуштајте!”

  ЈП Лајка и ЗОО-Скопје ве покануваат оваа сабота, 16.04.2022 на ХУМАНИТАРЕН БАЗАР за кучињата во прифатилиштето на ЈП Лајка.   Хуманитарниот базар е дел од кампањата “Милениците се наше семејство, не ги напуштајте!”, која успешно се спроведува преку различни активности и настани изминатите неколку месеци.   На овој хуманитарен базар со свои ракотворби може […]

Алтернатива Настани

ЈП ЛАЈКА го одбележува 4 април Светскиот ден на бездомните животни

  По повод 4-ти Април, СВЕТСКИОТ ДЕН НА БЕЗДОМНИТЕ ЖИВОТНИ, ЈП Лајка започнува кампања со цел подигање на свеста за подобрување на благосостојбата на бездомните животни и градење на култура за вдомување на бездомно животно. Секоја година ширум светот илјадници бездомни кучиња страдаат од глад, студ, ризик од топлотен удар, малтретирање, ризик од труење, појава […]

Алтернатива Настани

ЛАЈКА: Како да им помогнеме на бездомните кучиња во зимскиот период?

  Пред нас е период на студени денови со исклучително ниски температури кои се загрижувачки по здравјето и животот бездомните животни. Секоја зима сме сведоци на бездомни кучиња кои се измрзнати, прегладнети, во болки и грч од студот. Појавата на хипотермија кај кучиња е честа појава во зимскиот период, како последица на долгочасовна изложеност на […]

Алтернатива Настани

Малата Маргарита е најмладиот вдомувач на кученце од Лајка

  Малата Маргарита која наскоро ќе полни 2 години е најмладиот вдомувач на кученце од јавното претпријатие Лајка.         Оваа убавица која плени со својот шарм е посветена на својот крзнен пријател Теди и тие се неразделни. Деновите им поминуваат во игра и забава, ги делат оброците па дури и спијат во […]

Алтернатива Настани

ЛАЈКА ги исполни барањата на активистите

  Согласно извештајот на работната група за следење на состојбата во работата на стационарот за хуман третман на уличните кучиња – Вардариште од 07.12.2017 година ја информираме јавноста дека СИТЕ барања за работа и инфраструктурни препораки од работната група се имплементирани во реконструираниот објект и во новото јавно претпријатие ЛАЈКА.     – Ветеринарна служба […]

Алтернатива Настани

ЈП ЛАЈКА го одбележува СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЖИВОТНИТЕ

  По повод 4-ти октомври, СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЖИВОТНИТЕ, прифатилиштето на ЈП Лајка ги поканува љубителите на кучиња на отворен Coffee & Cake ден од 11:00 до 15:00 часот.   Овој ден да им посветиме особено внимание на бездомните кучиња згрижени во нашето прифатилиште. Сите кои ќе дојдат ќе имаат можност да се едуцираат од нашиот ветеринарен тим, да […]

Алтернатива Настани

Вдоми мало куче, но со големо срце – Симба, Ања, Гизмо, Клер, Холи, Џеси, Мино и Нино

  Преслатките кучиња Симба, Ања, Гизмо, Клер, Холи, Џеси, Мино и Нино со нетрпение чекаат да израдуваат нечие семејство. Доколку сеуште размислувате да вдомите куче со неодоливо мил карактер, весела природа и единствен темперамент и притоа ќе го исполни вашиот дом со многу смеа и забава испратете меил на на vdomi@lajka.com.mk.          Овие […]

Алтернатива Настани

Во Лајка Отворен ден за волонтери

  Во рамките на своите редовни активности и на барање на граѓаните кои не следат и ја поддржуваат нашата работа на 5-ти јуни, сабота, од 10:00 до 14:00часот ќе се одржи ОТВОРЕН ДЕН во прифатилиштето на ЈП Лајка.     И овој пат волонтерите ќе може да придонесат за подобрување на благосостојбата на кучињата згрижени […]