Вести Македонија Свет Ударни вести

Од први мај се укинуваат сертификатите за влез во Грција

  Од 1. мај за влез во Грција, се укинува задолжителниот европски сертификат за вакцинација, прележан Ковид-19 или негативен тест за влез во земјата. Од Министерството за здравство на Грција соопштија дека надлежната Комисија на епидемиолози препорачала „суспензија на Covid pass од 1 мај и враќање на исполнетоста на објектите на 100% од капацитетот, суспензија […]

Вести Македонија Ударни вести

МТСП ќе спроведе мерки за унапредување на правата на децата и лицата со попреченост

  Министерството за труд и социјална политика ја известува јавноста дека во соработка со другите релевантни министерства и институции, а врз основа на барањата на здруженијата на граѓани на лицата со попреченост и родителите на децата со попреченост, во 2022 година ќе спроведе неколку мерки кои се во интерес на унапредување на правата на децата […]

Вести Македонија Ударни вести

Укинати се задолжителните сертификати за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

  Владата на редовна седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и предлогот на Главниот координативен штаб, со која престанува да важи обврската на домашните и странските државјани кои влегуваат во нашата земја на граничниот премин задолжително да приложат сертификат за извршена вакцинација, сертификат за прележан КОВИД-19 во последните 180 […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Екологистите бараат построги мерки против аерозагадувањето

  Наместо тесно-партиски ставови и обвинувања, од Еко-свест бараат многу позасилени напори и работење во континуитет за изнаоѓање системски одржливи решенија, со кои аерозагадувањето во Скопје ќе се намали, а со тоа и ризиците по здравјето на неговите жители, пренесува мета.мк. Од Еко-свест велат дека голем дел од краткорочните мерки и препораки, како и нивниот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ ќе предложи нови мерки за одржување стабилна епидемиолошка состојба

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово на Главниот Координативен Кризен Штаб ги предложи мерките на Комисијата за заразни болести, кои со консензус беа усвоени на состанокот, минатата недела. Министерот посочи дека мерките кои ги предлагаат здравствените експерти се целосно издржани и ќе дадат резултат и за одржување на релативно стабилната епидемиолошка состојба во […]

Вести Македонија Ударни вести

Обезбедени дополнителни 284,9 милиони денари за нови 1.216 вработувања преку Оперативниот план за вработување

  Министерството за труд и социјална политика обезбеди дополнителни 284,9 милиони денари за нови 1.216 вработувања, кои ќе бидат реализирани преку Оперативниот план на активни програми и мерки за вработување.   Владата на Република Северна Македонија на вчерашната седница на предлог на Министерството за труд и социјална политика, го разгледа и прифати ревидираниот Оперативниот план […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Од денеска нови мерки за влез и излез од државава

  Владата ги дополни мерките,  со кои од  денеска, 1 септември 2021 година, домашните и странски државјани и за излез од територијата на Република Северна Македонија на граничните премини ќе мора да приложат: – Сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примени две дози на вакцина против заразната болест КОВИД-19; или – Сертификат/потврда […]

Вести Македонија Ударни вести

Изменети и дополнети мерките за спречување на ширење на КОВИД-19

  Владата на вчерашната 101. седница, донесе измени и дополнувања на мерките за спречување на ширењето на КОВИД-19 според кои се дозволува организирање и одржување на спортски натпревари со присуство на публика, настани од културата, работа на ресторани, кафетерии, кладилници, обложувалници, концерти, семинари, работилници и други настани на затворено со 30% од капацитетот на просторот, […]

Вести Свет

Во Косово нови мерки против Ковид-19 од 1.септември

  Владата на Косово усвои нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, кои вклучуваат затворање на ноќни клубови и дискотеки, забрана за организирање свадби и други семејни прослави и пократко работно време на угостителските и туристичките капацитети. Новите мерки ќе важат до 1 септември, кога треба да се преоцени епидемиолошката состојба и врз основа […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата ги донесе новите правила за заштита од ковид-19

  Владата на редовната 99-та седница ги донесе најновите мерки, протоколи препораки за заштита на здравјето на населението од КОВИД – 19, врз основа на препораките од Комисијата за заразни болести.  Согласно препораките, Владата донесе одлука дека за влез во угостителски објекти, кафулиња и барови, без разлика на капацитетот и бројот на присутни посетители/гости/лица, како […]