Вести Изјави Македонија

Претседателот Пендаровски: Неопходен е Закон за вонредна состојба

На иницијатива на Претседателскиот центар за политичко образование, денеска се одржа конференција на тема „Вонредна состојба: научени лекции и идни предизвици“. Конференцијата претставува почеток на поширока дебата на стручната и општата јавност, во однос на потребата на изготвување на Закон за вонредна состојба. Во своето обраќање на отворањето на конференцијата претседателот Пендаровски се осврна на […]

Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје: План за надминување на економските последици од вонредната состојба

  Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги презема Градот Скопје во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот за сите граѓани во земјава.     “Во овие тешки моменти за сите, одржавме седница на Советот на која преземавме конкретни чекори со кои во голема мера ја […]