Вести Македонија Ударни вести

Засилени инспекциски контроли на храната, акцент ставен на новогодишните пакетчиња

  Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство спроведуваат засилени контроли кај операторите со храна пред претстојните новогодишни и божиќни празници. Се проверува дали и колку  се исполнети општите и посебните услови за безбедност на храната, означувањето и заштитата на потрошувачите од измама. Во овој период, акцент со контролите ставен е на новогодишните пакетчиња […]

Вести Македонија Ударни вести

ССК: Кинескиот пазар стратешка цел за извоз на македонската храна и вино

  Соработката на Сојузот на Стопански Комори на Македонија и Кинескиот национален истражувачки институт за храна и ферментирачки индустрии (China national Research Institute of Food and fermentation industries) е надградена со посета на бизнис делегација од ССК на повеќе индустриски градови во Народна Република Кина. Делегацијата е составена од: г-ѓа Загорка Блажевска-директор и сопственик на […]

Вести Македонија Ударни вести

Пронајдена поголема количина прехранбени артикли со изминат рок на траење

  На 01.02.2023 во 11.00 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода А.Б.(43) од село Арачиново, скопско, затоа што при контрола во возилото „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени околу 200 килограми прехранбени артикли со изминат рок на траење.   Исто така, подоцна била извршена контрола и во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДСЗИ: Храната во „Пелагонија“ била безбедна, но не и хигиената во кујната

  Сите шест земени примероци од храна ги задоволуваат прописите за микробиолошка безбедност на храната, а од осум земени бриса oд работните површини, кај три испитаните параметри не се во согласност со микробиолошките критериуми за хигиената на површини и предмети кои доаѓаат во контакт со храната. Ова се резултатите од испитувањата на мострите кои ги […]

Вести Македонија Ударни вести

АХВ: Одбегнувајте ги додатоците кои не стојат во ладилник – мајонез, кечап, сосови, преливи

  Новото најавено зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надминат 40 степени Целзиусови, ги зголемуваат ризиците од појава на труење со храна. Високите температури претставуваат потенцијална опасност и за здравјето на животните доколку за нив, навреме не се преземат мерки за обезбедување на доволни количини безбедна храна и вода за […]

Вести Македонија Ударни вести

АХВ: Уништена повеќе од 2,7 тони небезбедна храна

  Од почетокот на годинава, заклучно со мај уништени се повеќе од 2,7 тониАХВ, храна, контроланебезбедна храна, информираат за Мета.мк од Агенцијата за храна и ветеринарство. Тие велат дека од почетокот на годинава до крајот на минатиот месец, поднесени се 194 претставки од граѓани за небезбедна храна. Од нив, 7 претставки се поднесени поради сомнеж […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Засилени контроли за спречување на манипулации со храна и гориво

  Управата за финансиска полиција, заедно со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи спроведуваат засилени и сеопфатни контроли за да се спречат евентуални манипулации во снабдувањето со храна и горива, информираат од Владата. Инспекциски контроли на дистрибутивните центри кои вршат снабдување со прехранбени продукти и на правните субјекти кои вршат трговија на мало […]

Вести Македонија Ударни вести

Високите температури закана за безбедноста на храната и за здравјето на животните

  Најавеното зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надминат 40 степени Целзиусови, ги зголемуваат ризиците од труење со храна и претставуваат потенцијална опасност и за здравјето на животните. За да се спречи појава на труење со храна, неопходно е да се направи правилен избор при нејзината набавка, да се обезбеди […]

Алтернатива Здравје Магазин

Трансилваниско трдло – Нешто ново и вкусно во градот

“Се започна пред 4 години на нашето патување во Трансилванија, каде за прв пат го пробав овој вековен рецепт,кој ме инспирираше не само со вкусот но и приказната за Грофот Влад познат како Грофот Дракула. Решивме да пренесеме дел од вкусот и приказната на познатото Трансилваниско трдло. Започнавме на Винтерленд каде имавме огромни позитивни коментари […]

Вести Македонија Ударни вести

АХВ: Внимавајте на храната за да избегнете труење

    Календарски се наоѓаме на почеток на летото, период во кој температурите растот и над 30 степени Целзиусови со што се зголемува опасноста од труење со храна. Високите температури неповолно можат да се одразат и на здравјето на животните, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство. За да се елиминира можноста од труење со храна […]