Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери: Пасошите не се регулираат по принципот на возачките дозволи

  Претседателот на Владата Талат Џафери, ги повикува сите политички субјекти и претседатели на партии во државата, во пресрет на распишувањето на изборите, да се водат исклучиво од државните и граѓанските интереси, да не наштетуваат на меѓународните позиции на државата и да не ги доведуваат во заблуда граѓаните со манипулации и невистини. Прашањето околу употребата […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Продолжува прекршувањето на правата на граѓаните со неиздавањето на пасошите

  Граѓаните остануваат обесправени заради неорганизираноста на државата навремено да ги исполни обврските преземени со Договорот од Преспа и да  организира издавање документи со новото уставно име. Ова ги погодува сите граѓани кои немаат нови патни исправи, а особено оние чии документи се издавани на стари обрасци во периодот од 2019 до 2022 година, реагираат […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Османи: Да го забрзаме издавањето на пасошите до 12 февруари

  „Договорот од Преспа е меѓународен договор. Јас мислам дека наместо да се концентрираме на давање на лажна надеж на граѓаните дека ќе ги смениме одредбите од Преспанскиот договор, дека ќе го смениме законот за спроведување на уставните амандмани, е да работиме граѓаните да немаат пречки после 13 февруари” – изјави министерот за надворешни работи […]

Вести Македонија Ударни вести

Издадени 31.187 патни исправи на нашите граѓани во странство, само во Љубљана 2.052

  Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, за време на работниот престој во Љубљана, Република Словенија, ја посети Амбасадата на Република Северна Македонија во Љубљана, каде што оствари посета на конзуларното одделение во амбасадата, со цел увид на процесот на сликање и издавање на патните исправи, како и делење на пасоши на сонародниците – […]

Вести Македонија Ударни вести

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

  Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на РС Македонија дека согласно Законот за изменување и дополнување на Законот за патните исправи на државјаните на Република Северна Македонија објавен во „Службен весник на Република Северна Македонија“ бр. 122/2021 на 03.06.2021 кој стапи на сила на 11.06.2021, а ќе отпочне со примена од  01.07.2021,  важноста […]

Вести Македонија Ударни вести

Четири затворски казни и една условна во судењето за фалсификуваните пасоши

На денешното рочиште во процесот против вработените во МВР што издавале пасоши со лажни идентитети, паднаа и првите пресуди, во експресна постапка, откако петмина од нив ја признаа вината. Останатите обвинети во овој случај се изјаснија како невини и судењето против нив ќе продолжи во петок, како издвоена постапка. Денис Баруфи беше осуден на 2 […]

Вести Македонија

Лични карти и пасоши во Скопје ќе се издаваат и во сабота и недела

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните во Скопје дека во периодот до одржувањето на парламентарните избори ќе биде овозможено подигање на готовите лични документи (лична карта и пасош) и во текот на деновите од викендите. Во периодот до одржување на парламентарните избори на 15. 07. 2020, Министерството за внатрешни работи ќе овозможи, во седиштето […]