Вести Свет Ударни вести

Поплави во делови од Србија, Косово и Албанија

  Обилните врнежи од дожд неделава низ Балканот предизвикаа опасно издигнување на нивото на водата во реките. Вонредна состојба е прогласена во српските градови Пријепоље, Сјеница и Нови Пазар поради обилни дождови и излевање на реки. Во Нови Пазар се трага по две лица кои ги однесоа поројните дождови, a вонредна состојба е прогласена во […]

Вести Македонија Ударни вести

Нуредини, Кумбаро и Алиу го потпишаа договорот за најголемиот прекуграничен парк во Европа

  Националниот Парк Маврово и Националниот Парк Шар Планина во Северна Македонија, Паркот на природата Кораб-Коритник во Албанија и Националниот Парк Шари на Косово, наскоро ќе бидат дел од прекуграничен парк, најголем од ваков вид во Европа, со површина над 242 илјади хектари.     По повод Меѓународниот ден на планините, во Тирана се одржа […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Северот на Косово сè уште е блокиран

  Aдминистративните премини Брњак и Јариње, на северот на Косово сè уште се затворени, а и барикадите на локалните патишта каде живее мнозинство српско население не се тргнати. Според информациите на Мета.мк, за сега не се знае уште колку време ќе траат блокадите. Високиот советник на Стејт департментот на САД, Дерек Шолет и американскиот пратеник […]

Вести Македонија Ударни вести

Здруженијата на новинари на Македонија и Косово со заедничка иницијатива за соработка

  Претставници на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Здружението на новинари на Косово (АГК) на 27ми мај одржаа работен состанок на кој се разговараше за состојбата на  новинарите како и медиумите во двете земји.      Драган Секуловски, извршниот директор на ЗНМ пред дваесетина колешки и колеги од разни медиуми од Косово ги […]

Вести Свет Ударни вести

Косово поднесе апликација за членство во Советот на Европа, очекува брз прием и во ЕУ и НАТО

  Косовската шефица на дипломатијата, Доника Гервала, и официјално ја поднесе својата апликација за членство во Советот на Европа, соопшти кабинетот на косовското Министерство за надворешни работи. Овој потег, како што пренесе Ројтерс, следи откако Русија го напушти телото неколку часа пред гласањето за нејзиното протерување во собранието на Советот на Европа на 15 март, три […]

Вести Свет

Косово прогласи вонредна енергетска состојба

  Парламентот во Приштина прогласи вонредна состојба поради енергетската криза и на тој начин парламентот ја поддржа одлуката на владата за вонредните мерки за рестрикција во снабдувањето на струја. Вонредните мерки ќе важат најмногу 60 дена, но Собранието може да ги продолжи за уште 30. Тие вклучуваат наметнување ограничувања за снабдување со енергија на потрошувачите […]

Вести Свет

Во Косово нови мерки против Ковид-19 од 1.септември

  Владата на Косово усвои нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, кои вклучуваат затворање на ноќни клубови и дискотеки, забрана за организирање свадби и други семејни прослави и пократко работно време на угостителските и туристичките капацитети. Новите мерки ќе важат до 1 септември, кога треба да се преоцени епидемиолошката состојба и врз основа […]

Вести Свет Ударни вести

Ден на жалост на Косово

  Денеска е ден на жалост на Косово и ќе им се оддаде почит на косовските граѓани кои вчера загинаа во сообраќајна несреќа во Хрватска. Десет лица загинаа, а 44 се повредени во несреќен случај кај Славонски Брод кога автобус слета надвор од патот. Претседателката на Косово, Вјоса Османи ќе ја прекине посетата на Јапонија, […]

Вести Свет Ударни вести

Србија против барањето на Косово за прием во Интерпол

Српските власти побарале од Интерпол да не го разгледува новото барање на Косово за членство во организацијата. Српскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ испратил писма до генералниот секретар на Интерпол, Јирген Шток и до претседателот на организацијата Ким Џонг Јан, – пренесе РСЕ. Меѓународната полициска организација минатата година го одби приемот на Косово. Србија […]

Вести Изјави Македонија

Македонија нема да има клучна улога при приемот на Косово во УНЕСКО, рече Димитров

Косово очекува поддршка од Македонија за влез во меѓународните институции, изјави денеска во Скопје косовскиот министер за надворешни работи, Беџат Пацоли, на заедничката прес-конференција со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров. Тој истакна дека Македонија има поголема историја и искуство во меѓународните организации, поради што ја очекува поддршката, но додаде дека и Косово ги поддржува […]