Вести Свет

Путин му се заблагодари на Мицотакис што Грција ја призна руската вакцина Спутник В

  Билатералната соработка, енергетиката, туризмот, инвестициите, климатските промени, пандемијата, односите на Русија со ЕУ и НАТО, Балканот, Источниот Медитеран, кипарското прашање, биле дел од темите за кои разговарале рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на нивната средба во Сочи, јави дописничката на МИА од Атина. -Нашите односи традиционално се градат во духот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мицотакис – Пендаровски: Поддршка за ЕУ перспективата на Северна Македонија

  Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Хеленската Република, денеска во Атина оствари средба со премиерот на Хеленската Република, Киријакос Мицотакис.     На средбата соговорниците разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Хеленската Република, при што беше оценето дека официјалната посета на највисоко ниво означува важен момент […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Средба Заев – Мицотакис: Поддршка од Грција за старт на преговорите

  Премиерот Зоран Заев оствари средба со грчкиот колега Киријакос Мицотакис во Владата во Атина, на која двете земји констатираа напредок во досегашното спроведување на обврските од Договорот од Преспа од двете страни и изразија посветеност за целосна и непречена натамошна имплементација.     Договорот од Преспа ни донесе унапредување на пријателството и економската соработка […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев-Мицотакис: Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво

  Премиерот Зоран Заев денеска имаше работна средба со премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис, која двајцата соговорници ја оценија како значаен и дополнителен придонес за унапредување на односите меѓу двете земји. На средбата, на која присуствуваа и заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, заменик-претседателот задолжен за […]