Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Бигорскиот манастир слави 1.000 години од основањето (ВИДЕО)

  Во недела, на 18 октомври, ќе биде одржана главната и централна прослава на великиот јубилеј, 1.000 години од основањето на Бигорскиот манастир. Во сабота, на 17 октомври, со почеток во 18:00 ч. ќе биде отслужена архијерејска Вечерна богослужба, на којашто молитвено ќе претстои нашиот почитуван надлежен архиереј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. Во недела, на 18 октомври, […]